Въпреки призивите на Тръмп Фед остави непроменени лихвените проценти

На второ поредно заседание управлението за федерален резерв (Фед) на САЩ остави без промяна основната си лихва (Federal Funds Rate, целевата лихва, при която търговските банки в САЩ отпускат и получават овърнайт кредити и депозити – бел. ред.) след края на двудневното си заседание по определяне на паричната политика, предаде БТА.
Така ставката остава в диапазона 4,25 – 4,50 на сто, до който беше намалена по време на декемврийското заседание на институцията, става известно от прессъобщение на сайта на Фед.
Фед намали лихвите на три последователни заседания през миналата година – през септември, ноември и декември, като общото намаление бе с 1 процентен пункт.
Въпреки несигурното въздействие на митата на налагани от президента на САЩ Доналд Тръмп, както и амбициозната фискална политика на данъчни облекчения и дерегулация, в съобщението и придружаващите го документи се посочва, че все се прогнозира половин процентен пункт намаления на лихвите през 2025 г. Фед предпочита да се движи с четвърт процентни пункта, така че това би означавало две намаления тази година, предаде Си Ен Би Си.
Президентът Доналд Тръмп призова Федералния резерв на САЩ да намали лихвените проценти, за да компенсира последиците от митата му. Той отново изрази несъгласието си с решенията на централната банка.
„Направете правилното нещо“, поиска Тръмп в публикация в платформата си Truth Social, часове след като Фед реши да задържи лихвените проценти на стабилно ниво. Същевременно намали прогнозата си за растежа и повиши прогнозата си за инфлацията.
Последните данни показват, че икономическата активност продължава да се разширява със значителни темпове. Нивото на безработица се стабилизира на ниско ниво през последните месеци, а условията на пазара на труда остават стабилни. Инфлацията остава леко повишена.
От Фед са взели решение да намалят темпа, с който намалява своите притежания на американски държавни облигации от 25 млрд. на 5 млрд. долара месечно. Това е това е темпото с което Фед намалява своята балансова стойност на активите, известно като количествени ограничение – обратно на количествените улеснения, които бяха метод за осигуряване на ликвидност по време на криза (пандемията от КОИВД-19, Световната финансова криза от 2008-2009 г. др).
В своята обновена икономическа прогноза от Фед посочват, че очакват БВП на САЩ да нарасне с темп под 2 на сто. Според новите оценки икономиката на страната ще отбележи ръст от 1,7 на сто, а не 2,1 на сто, каквито бяха очакванията през декември.
На този фон от Фед очакват по-висока инфлация от тази прогнозирана в края на миналата година. Новите оценки са за ръст на потребителските цени с 2,8 на сто тази година или с 0,3 процентни пункта над очакванията публикувани през декември.