Ускорено пристигане: Корабът със заразени с хантавирус ще акостира това денонощие в Тенерифе
Корабът със заразени с хантавирус ще акостира в канарския град Тенерифе тази вечер или утре сутрин. Това обяви здравният министър на Испания.
Прогнозата е, че ще акостира между 4 ч. следобед и 6 ч. утре сутрин. Пристигането се ускори заради подходящите метеорологични условия за навигация. Всичко е готово, независимо кога пристигне кораба, за свалянето на пътниците и репатрирането им до родните им държави.
Фернандо Гранде Маларска, вътрешен министър на Испания
Освен предполагаемо заразени, на борда продължава да е тялото и на германски турист, починал с вируса. Министърът на здравеопазването на Испания Моника Гарсия уточни, че са взети нужните мерки за безопасност.
Нито багажа, нито тялото на починалия пътник ще бъдат свалени на Канарските острови. Те ще останат на борда заедно с част от екипажа.
Моника Гарсия, здравен министър на Испания
Световната здравна организация продължава да издирва хора с досег до кораба и екипажа, които вече са в различни държави, като риска от разпространение на заразата е нисък.
По-рано днес стана ясно, че шефът на Световната здравна организация (СЗО) е пристигнал в Испания и ще се присъедини към правителствени служители, за да наблюдава на Канарските острови слизането на брега на пътници от круизен кораб, засегнат от хантавирус.
„Пристигнах в Испания, където ще се присъединя към висши правителствени служители в мисия до Тенерифе, за да наблюдавам безопасното слизане на брега на пътниците, членовете на екипажа и здравните експерти от круизния кораб MV Hondius“, каза Тедрос Адханом Гебрейесус по X.
Тедрос каза, че е „в пряка комуникация с капитан Ян Доброговски и колегата му от СЗО на борда д-р Фреди Банза-Мутока, че на този етап няма допълнителни хора на борда, показващи симптоми на хантавирус“. „СЗО продължава активно да следи ситуацията, да координира подкрепата и следващите стъпки и ще държи държавите членки и обществеността в течение съответно“, каза той, подчертавайки, че „досега рискът за населението на Канарските острови и в световен мащаб остава нисък“.
