„В средносрочен план вероятно трябва да се планира с колко да се вдигне пенсионната вноска, защото няма как да искаме с едни и същи пари да получаваме повече и повече услуги и по-високи пенсии“, заяви председателят на социалната комисия Деница Сачева (ГЕРБ-СДС) във връзка с идеята за пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система.

„Няма готова пътна карта, тепърва ще се изработи, решението, което предлагаме, е да се възложи на експертите, институциите, министерствата на труда, на финансите, НОИ да я изработят в срок от 6 месеца и да бъде представена в Народното събрание“, посочи Сачева.

Проект на такова решение е внесен в парламента от депутати от управляващото мнозинство.

По думите на председателя на социалната комисия, решенията трябва да бъдат свързани с това как ще се процедира с осигурителната вноска в средносрочен план, защото тя не може да остане в този размер.

Пенсионният ни модел, по думите ѝ, все още не е изпълнен в своята цялост, защото са минали 25 години, откакто е въведен, а за да видим ефектите, са необходими поне 40 години. Но същевременно е минало достатъчно време, има нови тенденции, свързани със застаряване на населението, например, все по-малко хора влизат на пазара на труда.

„До 5-6 години ще влизат около 50 хиляди, а ще излизат около 100 000-110 000 души и това са сериозни дисбаланси, които имат отношение към финансовата устойчивост на системата и по-адекватни пенсионни възнаграждения“, изтъкна депутатът.

Сподели: