ЦИК ще изпрати на КС преизчислените изборни резултати, парламентът призова за публичност
Централната избирателна комисия (ЦИК) ще изпрати на Конституционния съд (КС) данните, получени от „Информационно обслужване“ във връзка с дело за оспорване на законността на изборите за 51-вото Народно събрание на 27 октомври 2024 година. Това реши на днешното си заседание комисията. Предложението беше подкрепено от 13 от членовете на комисията, а двама гласуваха „против“, предаде БТА.
Председателят на ЦИК Камелия Нейкова съобщи, че „Информационно обслужване“ е предало на ЦИК резултатите по изпълнението на дейностите, който бяха възложени от ЦИК вчера в изпълнение на определение от КС от 26 февруари.
ЦИК реши вчера данните след преизчисляването да бъдат предоставени на ЦИК днес (12 март) в 09:00 часа.
Настъпилите промени в резултатите от вота са отразени в две приложения, които обаче няма да бъдат публично оповестени.
От обяснението на своя отрицателен вот, което Георги Баханов даде, стана ясно, че са установени промени в 4-процентната бариера за влизане в парламента и в персоналния състав на Народното събрание, предаде БГНЕС. Баханов нееднократно подчерта, че той гласува „против“ заради занулените резултати – изцяло в 2 от секциите и частично в други 5 секции, което не е по вина нито на ЦИК, нито на фирмата „Информационно обслужване“, което въведе данните, информира общественото радио.
По-рано днес парламентът призова Конституционния съд, Централната избирателна комисия (ЦИК) и „Информационно обслужване“ да дадат публичност на всички документи, свързани с оспорването на изборните резултати в декларация, внесена и прочетена от председателя на народното събрание Наталия Киселова. В нея се посочва, че някой умишлено не си върши работата.
„За“ текста бяха 128 депутати, 53-„против“, 11 депутати се въздържаха. „За“ гласуваха от ГЕРБ-СДС , ПГ „ДПС-Ново начало“, ,“БСП-Обединена левица“ , „Има такъв народ“ и един депутат от „Възраждане“. „Против“ гласуваха от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) и ПГ „Демокрация, права и свободи“-ДПС. Въздържаха се депутатите от „Морал, единство, чест“(МЕЧ).
„На прага сме на огромна институционална нестабилност, която поставя под въпрос устоите на държавността. Ситуацията е без аналог и е изключително опасна“, записаха депутатите в декларация на Народното събрание. Тя беше предложена след изслушването вчера на ЦИК и „Информационно обслужване“ АД.
В документа народните представители изразяват своята дълбока загриженост от развитието на конституционното дело по оспорване законността на изборите за 51-во Народно събрание. Те призовават членовете на Конституционния съд (КС) да дадат публичност на всички документи, свързани с процедурата, която е в ход, и в същото време да извършат допълнителни фактически и правни действия по събиране на необходимите доказателства за установяване на действителната воля на българските граждани, изразена по време на изборите за 51-вото Народно събрание. По предложение на Петър Петров от „Възраждане“ беше включен и призив към ЦИК и „Информационно обслужване“ да осигурят публичност на действията си по процедурата и да осигурят достъп на всички желаещи да присъстват на процедурата по преизчисляване.
От изслушването на членове на ЦИК и ръководството на „Информационно обслужване“, проведено на 11 март 2025 година в Народното събрание, стана ясно, че до вещите лица не са стигнали всички бюлетини от секциите, резултатите, от които Конституционният съд определи за повторно преброяване, се посочва в декларацията. На вещите лица са предадени чували, в които не са се съдържали бюлетини от машинното гласуване, се посочва в текста.
„В някои от изборните секции вещите лица са отбелязали в заключенията си, че няма подадени гласове, което не отговаря на истината според данните от видеонаблюдението и протоколите от последните парламентарни избори. По този начин гласовете на поне 780 български граждани не са зачетени и са обявени за невалидни. Някой не си върши работата умишлено и това е очевидно. Най големият дефицит в работата на Конституционния съд е, че засекрети работата си, липсва прозрачност. До момента той трябваше да се произнесе дали са касирани изборите изцяло или частично“, се казва още в документа.
Тези и редица други противоречия в процедурата за повторното преброяване рискуват да задълбочат недоверието в изборния процес, а оттам и недоверието в самата демокрация, е записано в декларацията.
„Вярваме, че междуинституционалният диалог трябва да бъде възстановен час по-скоро и с общи усилия да преодолеем предизвикателствата, пред които е изправен демократичният процес в България“, завършва документът.