Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), Комисията за защита на потребителите (КЗП) и Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) подписаха споразумение за сътрудничество във връзка с предстоящото въвеждане на еврото. Основната цел е координация и бърза реакция срещу необосновано повишаване на цените и защита на потребителите. Документът бе подписан от председателите на трите регулатора – Росен Карадимов, Мария Филипова и Иван Димитров – на официална церемония в сградата на КРС.

„Не бива да допуснем валутната промяна да бъде използвана със спекулативни цели“, подчерта председателят на КРС Иван Димитров, като отбеляза, че телеком секторът вече е поел ангажимент за прозрачност. От КЗП посочиха, че цените на мобилните услуги ще бъдат качени в специален ценови портал, което ще осигури проследимост и спокойствие за потребителите. Комисията работи и по закон за електронната търговия, който ще въведе разходно ориентиран подход при ценообразуването.

Председателят на КЗК Росен Карадимов подчерта, че синхронът между институциите не е ритуален, а ще бъде реален инструмент за контрол в защита на обществения интерес. По думите му предстоящият анализ на пазара на телекомуникации ще позволи на КЗК да навлезе в зони, в които КРС няма преки правомощия, и ще засили превантивния надзор. Споразумението е част от по-широка координация между ключови институции – подобен документ вече беше подписан и между КЗК, КЗП и НАП.

Сподели: