Доналд Тръмп заяви, че примирието с Иран е „на изкуствено дишане“. Това се случи след като определи отговора на Техеран на американското предложение за мир като “глупаво“. 

Примирието е невероятно слабо. След като прочетох тази безсмислица, която ни изпратиха. Дори не я прочетох докрай. Бих казал, че това е едно от на-слабите предложения и дори е на изкуствено дишане. 

Доналд Тръмп, президент на САЩ

Няколко дни след като Вашингтон представи предложение за възобновяване на преговорите, в неделя Иран публикува отговор, в който се набляга на прекратяването на военните действия по всички фронтове, включително в Ливан. Там Израел продължава да бомбардира бази на групировката “Хизбула“, което е подкрепяна от Иран. 

Техеран също така подчерта суверенитета си над протока Ормуз, призова САЩ да прекратят морската си блокада и да гарантират, че няма да има по-нататъшни атаки, да вдигнат санкциите и да отменят забраната за продажбата на ирански петрол.

Тръмп също така обвини Иран, че се е отметнал от споразумението, което позволяваше на САЩ да изтегли запасите си от обогатен уран. Той настоя, че Иран „никога няма да притежава ядрено оръжие“.

От иранската информационна агенция „Тасним“ обвиха, че в предложението на Иран няма и следа от съгласие за изтегляне на обогатен ядрен материал.

Ето защо всичко, което предложихме в нашия текст, се състоеше от разумни искания, отговорни предложения и щедри инициативи — не само в интерес на Иран, но и за благото, стабилността и сигурността на целия регион и на света.

Есмаил Багаеи, говорител на иранското външно министерство

От министерството добавиха, че за американците няма друга алтернатива освен да признаят правата на иранския народ, както са изложени в 14-точковото предложение. 

Несигурността около конфликта продължава да разтърсва световната икономика, тъй като протокът Ормуз– ключовият маршрут за износ на петрол и газ от Близкия изток – на практика остава затворен.

Сподели: