„Това е опасна военна игра“: Сърбия иска обяснения от Хърватия и Албания за военния съюз с Косово

Обявеният във вторник нов военен съюз в региона между Хърватия, Албания и Косово предизвика остри реакции в съседна Сърбия. Външното министерство на западната ни съседка определи инициативата като „опасен прецедент“ и обвини Загреб и Тирана в предприемането на стъпки, които подкопават регионалната стабилност.
Вчера в албанската столица бе подписан меморандум за сътрудничество в областта на отбраната между Хърватия, Албания и Косово. Към военния алианс може да се присъедини и България, заяви след подписването на документа хърватският министър на отбраната Иван Анушич. Днес тази хипотеза бе коментирана и от сръбския премиер в оставка Милош Вучевич, който попита срещу кого е насочена инициативата. Той подчерта, че става въпрос за съюз на съседни на Сърбия държави.
„Има много въпроси, но се опасява, че има само един отговор и той е отрицателен“, каза министър-председателят в оставка.
„Надявам се, че вече на всеки гражданин на Сърбия е ясно, че една силна Сърбия е само в наш интерес. Ако не я защитим и изградим, нищо добро не ни чака“, добави Вучевич.
Белград намира за особено проблематично участието на Косово в инициативата, определяйки правителството в Прищина за нелегетимно.
„Сърбия, като държава, която е гарант за мира и военния неутралитет на Балканите, с право изисква отговори за същността и целите на това сътрудничество в областта на сигурността. Особено обезпокоително е, че този военен съюз се формира без консултации с Белград, с прякото участие на структура, която няма международна легитимност и представлява заплаха за сигурността на сръбския народ и целия регион“, се казва в изявлението на сръбското МВнР.
Според сръбските власти регионалната инициатива била част от целенасочена стратегия за изолиране на Сърбия и „укрепване на паравоенни структури“ в Косово, което противоречало на международното право и Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН.
„Изключително показателно е, че именно две от съседните на Сърбия държави – Хърватия и Албания, взеха решение да стартират тази договореност, а покана за присъединяване получи и третата ни съседка – България. Ако, както те твърдят, това споразумение не е насочено срещу никого, тогава ние искаме обяснение защо Сърбия е изключена от всякакви преговори за колективна сигурност в региона?“, питат от сръбското външно министерство.
Западната ни съседка се заканва, че няма да пренебрегне мълчаливо „очевидното политическо послание на тази инициатива“ и предупреждава, че „едностранното въоръжаване и военното сътрудничество“ с Косово представлява пряк удар върху международния правен ред и заплаха за регионалния мир.
„Очакваме спешен отговор от Загреб и Тирана за истинските намерения и крайните цели на тази опасна военна игра“, завършва съобщението на сръбското МВнР.