Тол камерите вече глобяват за нарушения: МВР задейства новата система
Всички тол камери са свързани със системата на МВР и оттук нататък ще бъдат глобявани всички нарушители и тези, които се движат по аварийните ленти.
Това съобщи министърът на вътрешните работи Даниел Митов на брифинг в Министерския съвет. По думите му, когато бъдат приети промените в Закона за движение по пътищата, което най-вероятно ще се случи тази седмица, започва санкционирането и за превишаване на средна скорост.
Първият глобен през камера на тол системата, вече е налице, като днес му е бил връчен актът, стана ясно още от изявлението на Митов.
Продължават да се движат линейните автомобили по магистралите с максимално разрешената скорост, така че да санкционират агресивни шофьори и такива, които превишават скоростта, информира още вътрешният министър. Той съобщи, че са закупени и се раздават над 180 радара, които ще бъдат разположени по чувствителни точки из страната. Софтуерът на тези радари е модернизиран и настроен, така че да се засичат две скорости – максималната за автомобили и другата – максимално разрешената за тирове, допълни Митов.
През април депутатите приеха на първо четене пет законопроекта за промени в Закона за движение по пътищата. Част от предложените изменения предвиждат за нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява МПС или отнемане на контролни точки, да се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган, с който се налага глоба или имуществена санкция в размер, определен за съответното нарушение. Предвижда се електронният фиш да подлежи на обжалване по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
Часове след брифинга на Митов пресцентърът на МВР разпространи кадри от камерата, които показват жена, излязла през люка на автомобил на пътя в района на Омуртаг. Със случая били ангажирани служители от три областни дирекции на МВР – Ямбол, Сливен и Търговище, координирани от ГДНП.
Установен е както водачът, така и пътникът. Шофьорът е 21-годишен младеж от сливенското село Градец, а пътникът 32-годишна от ямболското село Люлин. На водача е съставен и връчен акт за установено административно нарушение по ЗДвП. Той е санкциониран за това, че по време на движение не осигурява всички условия за безопасно превозване на пътничката, която е и без предпазен колан. Предстои да бъде наложена и санкция за опит да бъде закрита част от регистрационната табела на автомобила.
