Столичният кмет Васил Терзиев заяви, че готвените протести срещу разширяването и поскъпването на синята и зелената зона в София няма да променят решението на Столичния общински съвет. По думите му реформата в паркирането е „наложителна“, за да въведе ред в кварталите и да осигури допълнителни приходи, които „по ясен механизъм“ да бъдат инвестирани обратно в инфраструктура като кални точки и паркинги.

Коментарът му дойде по време на представянето на първата от осем нови чешки мотриси за софийското метро, които трябва да влязат в експлоатация по първа, втора и четвърта линия през 2026 г. Новите влакове са по-безшумни, по-безопасни и по-комфортни, а целта на „Метрополитен“ е в рамките на пет години да подмени изцяло стария подвижен състав.

По-късно, при представянето на годишния отчет на Столичната община за 2025 г., Терзиев подчерта, че общината остава недофинансирана от държавата въпреки успешно защитените проекти. Това, по думите му, затруднява работата както на администрацията, така и на фирмите-изпълнители. „Когато всички изпълнители са обезкървени, няма как да изпълнят проектите си“, каза кметът и настоя за по-добро институционално сътрудничество с държавата.

Терзиев отчете и основните постигнати резултати през изминалите две години, като постави акцент върху грижата за децата.

Създадени са над 2600 нови места в детските градини, от които 1365 само през 2025 г., което е намалило недостига с над 15%. Тече и мащабна трансформация на училищата – подобрена инфраструктура, условия за преминаване към едносменен режим, по-добра среда, повече зелени площи и спортни съоръжения. Въвеждат се и допълнителни мерки за безопасност, включително видеонаблюдение, по-добра маркировка и здравни програми.

Сподели: