Стотици хиляди израелци протестираха в Тел Авив с искания за край на войната
Стотици хиляди израелци излязоха на масов протест в Тел Авив с искания за незабавно прекратяване на войната в Газа и връщане на всички заложници живи. Според международни агенции това е една от най-големите демонстрации срещу правителството на премиера Бенямин Нетаняху от началото на конфликта.
Протестът бе организиран от форума на семействата на заложниците, отвлечени от Хамас и държани в Ивицата Газа. Роднините предупреждават, че планираните военни операции може да застрашат живота на близките им. „Не бяхме съгласни с всички решения на нашето правителство. Обвиняваме го за бедствията от октомври 2023 г.“, заяви жителят на Тел Авив Тал Нахум.
Кабинетът на Нетаняху обяви намерение да поеме контрол над град Газа — план, който предизвика осъждане от палестинската страна и критики от значителна част от международната общност. Недоволството вътре в Израел също нараства.
По оценки на израелските власти около 50 заложници все още се намират в плен на Хамас, като за приблизително 20 се смята, че са живи. Според военните част от заложниците вероятно се държат в райони извън контрола на израелската армия, включително в и около град Газа.
Нова мащабна операция почти сигурно би задълбочила хуманитарната криза в анклава. Хамас заяви, че населението на Газа ще продължи да се съпротивлява на „окупацията“. Демонстрантите настояват правителството да постави спасението на заложниците и край на войната като неотложен приоритет.
