Премиерът Росен Желязков нареди в най-кратки срокове да се подобри сработването на системата BG-ALERT.

„През последните дни темата за начина на задействане и функциониране на системата BG-ALERT предизвика сериозна полемика. За пореден път констатираме, че системи, които са изградени с публични средства, поради определени ведомствени или други съображения, не сработват тогава, когато им е времето, мястото и повода да сработват“, каза в началото на днешното правителствено заседание министър-председателят.

Премиерът Желязков разпореди в рамките на 10 дни Министерството на вътрешните работи, чрез пожарната служба, министерствата на околната среда и водите, на икономиката, на енергетиката, на земеделието и на електронното управление, заедно с НСОРБ и НИМХ, ИАБГ – да представят план и ако трябва промени в наредбата за системата, така че тя да заработи.

„Управлението е синтез от споделяне на информация и системи. Няма как да се феодализира която и да е система и всеки да си пази информацията за себе си. И няма как една система, която е изградена да се окаже, че не са минали определени хора на обучение да работят с нея. Това не може да е извинение нито за кметовете, нито за областните управители, нито от отговорни лица, които са ангажирани с функционирането“, подчерта министър-председателят.

„Десет дни колеги, след това няма прошка“, обърна се премиерът към шефа на пожарната Александър Джартов, който да уведоми МВР министъра Даниел Митов.

По-късно министърът на електронното управление Валентин Мундров заяви, че проблемът, който възникнал при последните наводнения в страната, е бил в стова, че системата за ранно оповестяване не е била задействана.

„Категорично, причината затова не е в Министерството на електронното управление, но това показа необходимостта от подобрено взаимодействие между отговорните институции“, коментира министърът по време на среща със заместник-министъра на околната среда и водите Виктор Атанасов и представители на Национален институт по метеорология и хидрология.

По думите му тази ситуация трябва да послужи като пример от нуждата за по-бърза реакция при риск от бедствие или извънредна ситуация. „Системата BG-ALERT осигурява възможност на компетентните органи да предоставят информация на населението, чрез разпространение на съобщения. Системата използва комуникационната среда на Единната електронна съобщителна мрежа (ЕЕСМ), като достъпът се осъществява, съгласно Закона за електронното управление“, обясни Валентин Мундров.

„Най-правилният механизъм е НИМХ да има достъп до системата, като от страна на МЕУ се ангажирам да подпомогнем Националният институт по метеорология и хидрология за дейностите по свързване и това да се случи във възможно най-кратки срокове. Друг начин за достъп до системата към момента е и подаване на информация от страна на НИМХ към МВР“, отбеляза още Мундров.

Участващите в срещата заявиха готовност до края на другата седмица да има работещ вариант за подаване на своевременна информация в случай на природни бедствия.

Междувременно и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов изпрати писмо до вътрешния министър Даниел Митов и до директора на ГДПБЗН Александър Джартов, с което ги сезира за извършването на проверки относно състоянието и функционирането на системата BG-ALERT.

В писмото на Борислав Сарафов се посочва, че през последните години България беше засегната от редица бедствия – наводнения, екстремни температури, бури, пожари и др., които отнеха човешки животи и нанесоха значителни щети, както на инфраструктурата в сферата на енергетиката, водните ресурси, така и на промишлеността, селското стопанство, поминъка и имуществото на хората, което поражда безпокойство по отношение осигуряването на устойчива и безопасна среда на живот на населението.

Сподели: