След 5 години затвор: Полско-беларуският журналист Анджей Почобут разказа пред Euronews за преживяното
След повече от пет години в беларуски затвор, Анджей Почобут беше освободен. В интервю за Euronews журналистът и активист от Съюз на поляците в Беларус разказа за обстоятелствата около освобождаването си, подкрепата от Запада и травматичните преживявания в затвора.
Преди беларусите предлагаха еднопосочен билет – тоест трябваше да напусна Беларус и нямаше да имам право да се върна. Сега, доколкото разбирам, след преговори и с американците, предложението първоначално е било формулирано по различен начин – че трябва да напусна Беларус, но ще ми бъде гарантирано и правото да се върна.
Анджей Почобут – полско-беларуски журналист и бивш политически затворник
Въпреки репресиите той казва, че иска да се върне в Беларус веднага щом здравословното му състояние се подобри.
Връщам се в Беларус не за да доказвам нещо на някого там. Вече не трябва да доказвам нищо на никого. Връщам се, за да защитя моя народ, така че хората да чувстват, че не са сами. Това, че бях в затвора и не се отказах, беше сигнал към тях, че и те не трябва да се предават.
Анджей Почобут – полско-беларуски журналист и бивш политически затворник
Анджей Почобут подчертава, че именно вярата му е дала сили в затвора. Той описва живота на политическите затворници като пълно лишаване от права и човешко достойнство.
В един момент се превръщаш в обект, който могат да местят насам-натам – без никакви права, напълно лишен от всичко. Просто човек, на когото е отнето всичко и е оставен изцяло на милостта на другите.
Анджей Почобут – полско-беларуски журналист и бивш политически затворник
Наскоро той получи Орден на Белия орел – най-високото държавно отличие на Полша, връчено му от Карол Навроцки. В Полша продължава спорът кой има най-голяма заслуга за освобождаването му, но самият Почобут подчертава, че това е резултат от дългогодишни усилия на много хора и институции.
Всеки изигра своята роля, защото тази ситуация продължава повече от пет години. Предишното правителство беше силно ангажирано с темата. Сегашното правителство също има голяма заслуга, защото водеше активна политика по този въпрос.
Анджей Почобут – полско-беларуски журналист и бивш политически затворник
Почобут е носител и на Награда „Сахаров“ на Европейския парламент за дейността си в защита на човешките права. Отличието беше получено от неговата дъщеря от негово име.
