След 15-годишно затваряне, граничният пункт между Ирак и Сирия отново отвори врати. Пунктът, разположен в провинция Ниневия, е известен като Рабия от иракска страна и Ал Ярубия от сирийска. Още в първия ден десетки камиони и шофьори чакаха разрешение да преминат границата. Иракските власти виждат в отварянето не само възстановяване на търговията, но и ключов елемент от мащабния проект „Пътят на развитието“, който трябва да свърже Ирак с региона и Средиземно море.

Граничният пункт няма да бъде само за пътници, транзит и търговия. Той ще бъде основната врата за проекта „Пътят на развитието“. Този маршрут ще минава през Рабия и ще има огромно значение за провинцията и за целия Ирак.

Омар ал Уаели, ръководител на иракските гранични власти

Според местните власти отварянето идва в ключов момент – на фона на напрежението в региона и примирието между Съединените щати и Иран. Властите в Ниневия очакват именно през този пункт да премине нов маршрут за търговия и транспорт на петрол към сирийските пристанища на Средиземно море.

Това отваряне идва в условията на напрегната регионална обстановка и войната с Иран. Само по себе си то ще промени маршрута на търговския обмен и превоза на петрол към този важен граничен пункт.

Надя ал Джубури, член на съвета на провинция Ниневия

За местните шофьори възстановяването на връзката означава и връщане към работа. Мнозина чакат с часове, за да преминат към Сирия и да докарат стоки обратно в Ирак. Властите в Багдад очакват пункта постепенно да се превърне в един от най-важните търговски коридори между двете страни и в нов излаз към Средиземно море.

Сподели: