САЩ намаляват участието си в НАТО при случай на война
Американското военно министерство е информирало европейските си съюзници, че ще ограничи американските военни възможности на разположение на други страни от НАТО в случай на криза. „ФоксНюз“ е потвърдила информацията, след като в края на миналата седмица среща на външните министри от Алианса завърши с изказване на държавния секретар Марко Рубио, че броят на американските военни в Европа ще намалее.
Според телевизията, това означава по-малко стратегически бомбардировачи, изтребители и военни кораби, които Америка ще изпрати на съюзниците си в случай на война. Това е свързано със стратегическото пренасочване на американските сили към други региони и настояването на Доналд Тръмп европейците да имат по-голяма роля в своята отбрана, най-вече чрез увеличаване на поръчките им за американско въоръжение.
От жизнена важност е нашите съюзници в НАТО да насочат увеличените разходи за отбрана към доказани бойни способности, нужни за отбраната на Европа.
Шон Парнъл, говорител на Пентагона
Според ФоксНюз американските военни способности на разположение на НАТО могат да бъдат намалени наполовина. Конкретните детайли предшестват годишната среща на алианса в Анкара през юли.
Въпреки че генералният секретар на организацията Марк Рюте предвиди „структурирано и постепенно“ американско изтегляне, след срещата в петък някои дипломати като шведския външен министър Мария Стенергард описаха ситуацията като „объркваща“.
Към момента Съединените щати са разположили 36 000 военнослужещи в Германия, 12 000 в Италия и по 10 000 във Великобритания и Полша.
