Румен Радев: Сглобката извърши погром над конституцията и изкриви политическия живот
„Погромът върху българската конституция, който извърши сглобката, явно ще продължава да изкривява политическия живот и упражняването на властта в България“, заяви президентът Румен Радев във Велико Търново.
„Видяхме как загубило легитимност и доверие самосвалило се правителство продължава да консумира още по-брутално властта чрез свое служебно правителство“, добави той.
“Съвсем скоро видяхме и друго – как основният критерий при избора на важни длъжности в администрацията, които влизат в „домовата книга“, не е толкова професионализмът, а търсенето на лоялни хора, които евентуално могат да заемат длъжността министър-председател. Ето това са пороците на тази промяна в конституцията и те не бяха отстранени от Конституционния съд“, заяви Радев.
За ветото върху Закона за здравното осигуряване, Радев каза, че когато говорим за права на гражданите, те имат право да избират къде да бъдат лекувани и право на избор на екип, това е конституционно право, за което се произнесе и КС.
„Аз държа правата на българите да не се ощетяват. Управляващите са длъжни да разработят такива механизми, че да няма източване на НЗОК, но българите трябва да бъдат защитени“, категоричен е Радев.
За протестите у нас, той коментира, че подкрепя всеки справедлив протест.
„Но за съжаление сглобката вби клин в гражданското общество и сега много трудно ще се формира общ фронт срещу завладяната държава. Едните искат референдум, другите искат справедливо правосъдие, не искат да чуят гласът на народа за собствената му съдба. И не може да си срещу избирателното правосъдие, но да се обявяваш за избирателна демокрация. Демокрацията винаги трябва да стои на първо място“, отбеляза президентът.
