САЩ някога бяха сред малкото развити страни с раждаемост, гарантираща стабилна подмяна на поколенията – около 2,1 деца на жена. В последните две десетилетия обаче този показател рязко намалява, като все повече жени отлагат раждането или изобщо не решават да имат деца.

Администрацията на бившия президент Доналд Тръмп предприе мерки за увеличаване на раждаемостта, включително издаде изпълнителна заповед за разширяване на достъпа до ин витро процедури и намаляване на разходите по тях. Обсъждаха се и „бебешки бонуси“, които биха могли да стимулират двойките да създадат семейство.

Според Карен Гузо от Университета на Северна Каролина, раждаемостта спада при жени във всички възрастови групи и не се очаква това да се промени скоро.

„Хората се женят по-късно и се тревожат дали имат достатъчно финансови средства, здравна застраховка и стабилна среда, за да отгледат деца“, заяви тя.

„Не мисля, че има отказ от родителство – хората все още искат да имат деца, но само щом смятат, че могат да им осигурят добър живот, работа и жилище. За много американци това не е настоящата реалност“, допълни Гузо.

Като оценка на мерките за насърчаване на раждаемостта, изложени от администрацията на Тръмп, тя ги определя като „символични“ и смята, че те не покриват по-съществените нужди, като родителски отпуск и достъп до достъпни грижи за децата.

„Тези малки стъпки едва ли ще доведат до значителни промени за обикновените американци“, казва още експертката.

Нивото на раждаемостта в САЩ през последните години вече се сравнява с това в западноевропейските държави, според данни на Световната банка.

Сподели: