В навечерието на празника на Българската армия, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и президентът Румен Радев пак се нападнаха словесно през медиите. Този път заради новия изтребител F-16.

Лидерът на ГЕРБ е във Валенсия за участие в конгреса на Европейската народна партия, а президентът Радев беше в УНСС за представяне на Национална карта на интелектуалната собственост в България.

От испанския град Борисов настоя за оставката на командира на Военновъздушните сили, ако е верен слух за самолета, който България получи от САЩ. 

„Ако е вярно това, което е подшушнал Румен Радев, че F-16 бил развален, командирът на ВВС незабавно да бъде уволнен. Още днес му казах на Запрянов да уволни личния приятел на Радев“, каза Борисов. 

„За F-16 платихме скъпо, чакахме дълго, ще го поддържаме много трудно и скъпо. Такъв беше изборът на г-н Борисов през 2019 година. Вместо да си измива днес ръцете с летците и с ръководството на Министерството на отбраната, които всеки ден се чудят как да компенсират политическото безхаберие и недомислици, по-добре да развърже повече кесията и неговото правителство да осигури средства, така че този иначе чудесен като бойни качества самолет, да може да бъде поддържан в оперативна готовност и да може да лети. Това ще бъде голямо предизвикателство“, отговори президентът Радев.

Първият български изтребител F-16 Block 70 бе посрещнат с тържествена церемония в Трета авиобаза в Граф Игнатиево на 13 април.

През 2019 г. България подписа договор за 1,2 млрд. долара с Lockheed Martin за 8 изтребителя, в резултат на което изразходва 3% от своя БВП за отбрана. През 2021 г. страната ни увеличи поръчката с още 8 изтребителя, като плащанията са разсрочени за няколко години. Очакваше се първият самолет да бъде доставен през 2023 г., но производството беше забавено поради глобалната пандемия Ковид-19. 

F-16 ще замени остарелите изтребители от съветската епоха от времето на Студената война, включително МиГ-29. България е вторият европейски член на НАТО с F-16 Block 70./БГНЕС

Сподели: