Радев е приел поканата на Мерц да посети Германия, съобщи външният министър
Премиерът Румен Радев е приел поканата на германския канцлер Фридрих Мерц да посети Германия. Това заяви министърът на външните работи Велислава Петрова-Чамова. Думите ѝ дойдоха по време на нейното участие в заседание на Съвета на външните министри на ЕС в Брюксел.
На въпрос какво е посланието на България с това първо посещение, тя отговори: „Ясно затвърждаване на силна европейския позиция и работа в рамките на съюза. Искаме да виждаме съюза все по-силен и по-силен.“
Петрова каза, че България ще бъде постоянен партньор, който работи за единството на ЕС.
„Една силна Европа е добре за България. Страната трябва да намира своята активна роля в ЕС, а не да бъде държава, която просто следва. Вече почти две десетилетия сме член на ЕС. Така че е важно да намерим нашето място не само като следваме чужди политики“, добави българският дипломат.
По думите ѝ България вижда своята роля като активен участник в сфери като сигурност, свързаност и енергетика, където страната има капацитет да бъде силен партньор.
Петрова подчерта, че България „няма да бъде деструктивен партньор и няма да бъде такъв, който поставя само условия“, а ще работи за конструктивно участие в общите европейски политики.
