Работници от различни сектори на икономиката се включиха в протест, организиран от синдикати в Букурещ. Демонстрантите настояват оставката на правителството вследствие на мерките в области като данъчното облагане, трудовото законодателство и социалното осигуряване. Според тях реформите са приложени без истински социален диалог. 

Протестираме срещу тези мерки за строги икономии, които тласкат румънския народ към бедност. Ежедневието става все по-трудно и обикновеният гражданин е силно засегнат. Цените на бензина, храните и лекарствата се повишиха, а заплатите останаха същите. 

Лаурентиу Маноле, профсъюзен лидер

Синдикалистите смятат, че мерките противоречат на интересите на гражданите и европейските принципи.

Хората не могат да си позволят да обядват в ресторант. Служителите в заведенията ще трябва да бъдат уволнени, а след това самият собственик ще затвори ресторанта. Това е ефект от действията на политиците. 

Марсел Стефан, железопътен работник

Коалиционното правителство, ръководено от Илие Боложан, прокара серия от реформи, целящи увеличаване на приходите и намаляване на разходите, в опит да овладее бюджетния дефицит. Миналата година той достигна 9,3 процента от брутния вътрешен продукт. Протестът се провежда в навечерието на Международния ден на труда – 1 май.

Сподели: