Президентът на Латвия пред Euronews: ЕС и САЩ се нуждаят едни от други
„НАТО не е мъртъв.“ Това беше посланието на президента на Латвия Едгарс Ринкевичс по време на срещата на върха на Б9 в Букурещ. Целта на форума беше да обсъди как съюзниците от източния и северния фланг могат да допринесат повече за трансатлантическата сигурност. Въпреки напрежението между Европа и Съединените щати, латвийският лидер смята, че трансатлантическите партньори разбират интересите си в рамките на НАТО.
Все още виждам и вярвам, че Европа се нуждае от Съединените щати по много практически и политически причини, а Съединените щати също осъзнават, че имат нужда от Европа. И НАТО остава най-добрата платформа за съгласуване на тези интереси, ценности и общи действия. Но трябва да бъдем много внимателни – не да разрушаваме допълнително взаимното доверие, а да възстановим част от мостовете, които бяха повредени, но не и унищожени.
Едгарс Ринкевичс, президент на Латвия
По отношение на войната в Украйна латвийският президент заяви, че вижда окуражаващи сигнали от фронта.
Окуражаващо е, че Украйна успя да развие своите дронови системи и ракети с голям обсег. Те нанасят сериозни удари по руската икономическа инфраструктура. Но в същото време виждаме, че Русия продължава атаките срещу цивилна инфраструктура. Русия вече не постига такива успехи на фронтовата линия, каквито имаше преди две или три години.
Едгарс Ринкевичс, президент на Латвия
Въпреки това Ринкевичс избягва прогнози за края на войната. Според него възможностите на Русия не бива да бъдат подценявани, а вместо спекулации за слабостите на Москва, съюзниците трябва да продължат натиска върху Кремъл.
