Предпразнично: Депутатите се замериха с обвинения за първите 100 дни на кабинета
В последния си работен ден преди празничните почивни дни с декларации депутатите отчетоха свършеното до момента.
От най-голямата политическа формация ГЕРБ–СДС отчетоха като успешни първите 100 дни управление на кабинета „Желязков“. И обещаха да продължат да работят за стабилизиране на политическата обстановка, защото алтернативата е криза.
„Формациите, които подкрепят вотовете на недоверие, нямат достатъчно силна подкрепа в обществото. Очевидна е неспособността им да намерят достатъчно допирни точки помежду си, извън тази на общия враг в лицето на правителството и партиите, които го подкрепят“, коментира Тома Биков.
От „Възраждане“ обаче видяха не стабилност, а именно зараждаща се криза – заради незаконни мигранти.
„София е залята от нелегални имигранти. А може и да са легални. Във всеки един момент, във всяка една вечер, във всеки един ден, в района на Централната баня, в центъра на София, е изключително трудно видиш хора, които говорят български“, каза Костадин Костадинов.
Вместо да начертаят приоритетите си, вторите и третите – ПП-ДБ и „Възраждане“, избраха да си разменят взаимни обвинения. А партията на Пеевски изрази категорична подкрепа за настоящото управление и призоваха парламентът да работи по-усърдно.
„Парламента трябва да престане с губенето на време в безсмислени дебати, процедурни хватки, използвани за евтин пиар“, заяви Искра Михайлова.
БСП призова партньорите си във властта да не забравят откъде са тръгнали заедно и какъв път са извървели. От МЕЧ поискаха оставка на управляващите, а ДПС на Доган, ИТН и „Величие“ избраха да не отправят послания към избирателите.
Малко по-късно от „Продължаваме промяната – Демократична България“ избраха да направят собствено събитие, на което да покажат своето виждане за стоте дни управление на кабинета „Желязков“.
Според тях държавата се е върнала 4 години назад, а начало на нея са Делян Пеевски и Бойко Борисов с патерици от ИТН и БСП.
„Станахме свидетели и на криминални сюжети, които бяхме забравили в последните четири години“, каза съпредседателят на ПП Кирил Петков.
Другият съпредседател на партията Асен Василев заяви, че за първите сто дни управляващото мнозинство и правителството са вдигнали цената на тока за бита, цената на винетките, спрели са политиката за увеличение на доходите, с изключение на силовите ведомства, замразили са средствата за млади семейства, ударили са малкия бизнес, като са намалили ДДС прага за регистрация на фирми и са започнали подготовка да ударят и всички други бизнеси с вдигането на осигуровките още от догодина.
Последва и ответна реакция от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който заяви от Валенсия, че е преглътнал егото си, за да може България да влезе в еврозоната.
Вижте повече във видеото.
