Правната комисия прие на първо четене ограничаване на секциите извън ЕС
На извънредно заседание на правната комисия в парламента депутатите приеха на първо четене предложението на „Възраждане“ за намаляване на броя на изборните секции в страните извън Европейския съюз. „За“ гласуваха ГЕРБ, БСП и „Има такъв народ“. Заседанието започна със спор дали комисията е била свикана по правилата, но въпреки това кворум имаше.
Депутатите одобриха изборните секции извън Европейския съюз да бъдат ограничени до 20, извън дипломатическите и консулските представителства, по предложение на „Възраждане“.
Петър Петров от „Възраждане“ заяви, че с предложенията се цели ограничаване на етническия и контролирания вот, които според него са най-голямата заплаха за демокрацията. От „Алианс за права и свободи“ обаче изразиха противоположна позиция. Хайри Садъков определи инициативата като опит да се подхрани купеният и контролираният вот, а Явор Хайтов заяви, че ограничаването на гласуването на българите в чужбина е непатриотично и противоречи на европейските стандарти.
Според АПС осигуряването на кворум от представители на „Ново начало“, последвано от гласуване „против“, е пример за лицемерно и режисирано политическо поведение, целящо ограничаване на вота без поемане на отговорност. АПС определя подкрепата на ГЕРБ, „Възраждане“, БСП и ИТН за текста като дискриминационна и противоконституционна, подчертавайки, че българските граждани в чужбина не са „втора категория“ и че правото на глас не зависи от географията, а от гражданството. Партията заявява, че ще се противопостави с всички законови и парламентарни средства на всеки опит за ограничаване на избирателните права на българите по света.
Надежда Йорданова от ПП-ДБ подчерта, че Конституцията гарантира правото на глас на българските граждани независимо къде се намират, а проблемът с контролирания вот трябва да се решава с ефективна правосъдна система, а не чрез ограничения. От МЕЧ също критикуваха предложението, като Христо Расташки заяви, че то несправедливо наказва българските граждани извън ЕС и им пречи да упражнят правото си на глас.
От „Продължаваме промяната – Демократична България“ предложиха да се разпечатва протокол от машината и да се въведе 100-процентово контролно преброяване на машинните разписки, но предложението беше отхвърлено с гласовете на ГЕРБ-СДС, ИТН и „ДПС – Ново начало“. Предложението на ПП-ДБ предвижда машинно отчитане на резултата, разпечатване на машинен протокол и 100-процентово контролно преброяване на разписките.
