След изпълнителния съвет на „Продължаваме промяната“ партията обяви, че ще предложи нов вот на недоверие срещу кабинета „Желязков“, като възможните теми са три – провал в сферата на здравеопазването, изпреварващият ръст на цените спрямо доходите и лошата регионална политика.

Председателят на партията Асен Василев заяви, че отсега нататък формацията ще подкрепя всеки вот на недоверие. Той започна изявлението си с коментар относно решението на съда вчера да остави в ареста кмета на Варна Благомир Коцев с най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“, което лидерът на ПП нарече „погазване на правото“.

Това е отмъщението на една мръсна машина срещу кмет, който тая машина не успя да купи, защото той им пречи. Знаем, че много им пречим и ще продължим да им пречим.

Асен Василев, лидер на „Продължаваме промяната“

Първата тема, която ще бъде предложна за разглеждане на коалиционните партньори от „Демократична България“, е провалът на правителството в сферата на здравеопазването, обяви Василев. Той представи документ, според който Министерството на здравеопазването настоява за включване на почти 1 млрд. лева в бюджета за изграждането на националната детска болница в София през следващите три години. По думите на Василев строителството на сградата ще излезе 4000 евро на квадратен метър, без да бъде включено оборудването. Лидерът на ПП изрази възмущение, че няма 60 млн. лева за заплатите на младите лекари, а се иска 1 милиард лв. за болницата, цената на която, по времето, когато той е бил финансов министър, била изчислена на 100 млн. лева.

Втората възможна тема на вота на недоверие е влошаващата се икономическа ситуация в страната. Василев посочи, че растящите цени на стоките и услугите изпреварват ръста на доходите за първи път от 2020 г. Според него политиката на правителството води до обедняване на българските граждани, а заплатите и пенсиите не успяват да покрият инфлацията. Той също така отбеляза, че в последните години България е постигнала известен напредък в борбата с бедността, но сега отново има риск да се върне на последно място в ЕС по този показател. Завръщат се времената, когато бизнесът бе рекетиран, заяви Василев.

Третата тема, която ще бъде поставена за разглеждане в рамките на вота на недоверие, е регионалната политика и работата на местните власти. Василев изрази критики срещу начина, по който се разпределят публични средства за местни проекти, като обвини правителството, че фаворизира кметове с политически връзки с Пеевски и същевременно обрича на други общини на геноцид. Той настоя, че политиката за финансиране на общините трябва да бъде основана на справедливост и нужди, а не на политическа лоялност.

В заключение, Василев заяви, че партията му ще продължи да се противопоставя на управлението, което, според него, води до ограбване на българския народ.

Сподели: