„Продължаваме промяната – Демократична България“ обяви, че ще внесе вот на недоверие към кабинета на Росен Желязков, ако то не подаде оставка още тази седмица. Това стана ясно от брифинг на формацията, даден ден след масовите демонстрации срещу държавната план-сметка за 2026 г.

„Видяхме, че правителството чу протеста и оттегли бюджета. Вече е късно – чухме хората на протеста – те искат оставката на това правителство и излизането на Борисов и Пеевски от политиката, и ние ги подкрепяме напълно“, каза лидерът на ПП Асен Василев.

Той посочи, че МВР е стояло безучастно, докато агитки са се опитвали да окървавят протеста. „Имаше огромен проблем – центърът остана без ток“, добави той.

Нашето съобщение към Борисов и Пеевски е: подайте оставка, защото вече нямате морално право да управлявате страната.

Асен Василев, лидер на „Продължаваме промяната“

Василев подчерта, че ако правителството не подаде оставка тази седмица, ПП-ДБ ще внесе вот на недоверие и заедно с всички граждани на протестите и тези, които ги подкрепят, ще поискат колективно оставката на кабинета.

Според съпредседателя на „Да, България“ Божидар Божанов дотук се е стигнало заради пленяването на бюджета и управляващото мнозинство отстрана на Делян Пеевски.

Процедурите за ДАР, ДАТО и ДАНС да бъдат спрени, настоя от своя страна лидерът на ДСБ Атанас Атанасов. Според него очевидно се отива към избори.

Очевидно на Румен Радев му е тясно в президентството, каза още Атанасов и призова президента да избере какво ще прави.

„Ако някой си мисли, че с връщането на бюджета ще намали общественото напрежение, тежко се е объркал. Управлението няма легитимност, то веднага трябва да си ходи“, каза на свой ред съпредседателят на „Да, България“ Ивайло Мирчев.

Сподели: