Полша тества четиридневна работна седмица с подкрепа от държавата
От 1 юли Полша стартира пилотна програма за въвеждане на по-кратка работна седмица, подкрепена от правителството. Целта е да се проучи ефектът от 32-часова седмица в рамките на четири дни или 35-часова седмица в рамките на пет дни върху продуктивността, психичното здраве и организацията на труда. Идеята се ражда от засиления обществен интерес и добрите резултати от подобни експерименти в други страни. Очакванията са, че съкращаването на работното време ще доведе до по-добър баланс между работа и личен живот, по-ниски нива на стрес и по-мотивирани служители.
Реакцията сред работодателите в Полша е смесена. Докато големи и по-гъвкави компании – особено в технологичния и креативния сектор – приемат инициативата с интерес, малките и средни предприятия подхождат с предпазливост, притеснени от евентуални допълнителни разходи и спад в производителността. Затова правителството финансира пилотната програма, за да се съберат обективни данни преди евентуални законодателни промени. Според икономисти, ако експериментът е успешен, страната може да се възползва от повишена ефективност, по-малко болнични и по-силна иновационна култура – макар и с възможни краткосрочни икономически рискове.
Вижте повече във видеото.
