Полша работи за ограничаване на достъпа до социалните мрежи за деца под 15 години.

Законопроектът може да влезе в сила още от следващата година. Euronews дискутира възможните последици с полския сенатор Кшищоф Квятковски.

Този въпрос е много важен, защото, както показват редица изследвания, има голям проблем със социалните мрежи и тяхното въздействие върху децата, особено в ранния им етап на развитие. Това въздействие често предизвиква нежелано, дори неприемливо поведение.

Кшищоф Квятковски – член на полския Сенат

Законопроектът предвижда социалните платформи да проверяват по-ефективно възрастта на потребителите си.

Това не е лесна задача. Примерът на Австралия показва, че въвеждането на определени ограничения, като възрастова граница за достъп до определени платформи, е довело до намаляване на активността, но на по-късен етап много от тези потребители са се върнали към социалните мрежи, например чрез използване на чужда самоличност.

Кшищоф Квятковски – член на полския Сенат

Дебатът около новите разпоредби включва и ролята на държавата в регулирането на интернет и свободата на словото.

Държавата може да използва регулаторните органи да налага санкции – от ограничения до пълно лишаване от възможността за предоставяне на определени услуги.

Кшищоф Квятковски – член на полския Сенат

Над 77% от полските граждани подкрепят забрана за ползване на социалните мрежи от лица под 15-годишна възраст. 

Сподели: