По-високи цени за паркиране: КЗП започва проверка заради промените в тарифите на синя и зелена зона
Комисията за защита на потребителите започва проверка заради предстоящото увеличение на цените за паркиране в синя и зелена зона в София.
Повод за реакцията е планираното двойно увеличение на цените- в синя зона от два лева на две евро на час и в зелена зона от един лев на едно евро на час. От Комисията се позовават на чл. 15, ал.4 от Закона за въвеждане на еврото, който гласи, че в периода на двойно обозначаване на цените търговците трябва да формират цените си добросъвестно, като всяко увеличение следва да бъде обосновано от обективни икономически фактори.
В тази връзка КЗП се самосезира незабавно и предприе съответните действия по установяване на причините и факторите, довели до повишаване на цените за паркиране в София. За целта ще изиска всички приложими документи и доказателства от Центъра за градска мобилност и кмета на Столична община относно наличието на обективни икономически фактори за увеличението им.
КЗП обръща внимание, че Законът за въвеждане на еврото предвижда сериозни санкции при установяване на нарушение, а именно – на предприятие с реализиран оборот от предходната финансова година над 50 000 000 лв. се налага имуществена санкция в размер до 0,5% от този оборот.
Комисията също така стартира поетапен преглед и на други сходни действия на територията и на останалите градове в страната, с цел осигуряване на по-висока степен на спазване на правата на потребителите и защита на техните икономически интереси.
