Парламентът преодоля ветото на президента Илияна Йотова и окончателно прие измененията в Изборен кодекс, които ограничават броя на секциите в държави извън ЕС. Решението бе подкрепено от ГЕРБ-СДС, „Възраждане“, част от „БСП – Обединена левица“ и ИТН. При първото гласуване предложението събра 123 гласа „за“, 89 „против“ и 12 „въздържали се“, а при прегласуването ветото бе окончателно отхвърлено със 126 гласа „за“, 86 „против“ и 11 „въздържали се“.

Промените предвиждат горна граница от 20 секции извън дипломатическите и консулските представителства, независимо от броя на подадените заявления.

В мотивите си държавният глава подчертава, че „така приетите промени поставят в риск прокламирания в чл. 10 от Конституцията принцип на всеобщност на избирателното право“ и напомня, че „държавата е длъжна да осигури условия за свободно и безпрепятствено във всяко отношение упражняване на избирателното право на всеки български гражданин“.

Темата предизвика остър разрив в левицата. Лидерът на БСП Крум Зарков заяви, че ветото е било бламирано заради осем народни представители от „БСП – Обединена левица“, които са подкрепили промените. „Това поведение е абсолютно неприемливо и те повече няма да бъдат депутати от БСП в следващия парламент“, подчерта той. Зарков посочи, че сред тях са Драгомир Стойнев, Кирил Добрев, Мая Димитрова, Деян Дечев и Петър Кънев, като обвини колегите си, че не са спазили политическо решение на Изпълнителното бюро и са допринесли за нарушаване на конституционни принципи.

„Ние продължаваме напред по друг път“, заяви още лидерът на левицата и допълни, че щетите от това решение тепърва ще трябва да бъдат преодолявани.

Сподели: