Навършват се 39 години от аварията в АЕЦ „Чернобил“
Преди точно 39 години се случва една от най-тежките трагедии в историята. 4-ти реактор на АЕЦ „Чернобил“ се взривява заради човешка грешка през нощта на 26 април 1986 г.
В четвърти реактор на централата се провежда експеримент за безопасност, който се оказва фатален. Системна грешка, недостатъчна подготовка на персонала и конструктивни дефекти водят до неконтролируемо увеличаване на мощността.
Резултатът е експлозия, която разрушава реактора и изпраща радиоактивни материали високо в атмосферата. Пожарите, последвали взрива, продължават повече от седмица. Хиляди пожарникари и работници са изпратени без достатъчна защита да ограничат щетите. Много от тях получават фатални дози радиация още през първите часове след аварията.
Десетки хиляди са евакуирани от близкия град Припят и повече никога не се връщат там. Най-малко 31 души губят живота си. Инцидентът се превърна в най-тежката авария в историята на ядрената енергетика.
Експлозията предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който премина над части от тогавашният Съветски съюз, Източна Европа и Скандинавия, Обширни райони в Украйна, Беларус и Русия бяха замърсени, а около 200 хил. души бяха евакуирани от родните си места. Близо 60% от радиоактивните отпадъци паднаха на територията на Беларус.
Реакторите на Чернобилската АЕЦ бяха спрени и по-късно извадени от употреба. Четвърти реактор бе заграден с бетонен саркофаг. Официално само в Украйна 2,3 милиона души, сред които 220 000 „ликвидатори“, се водят за „пострадали от катастрофата“. Около 300 души живеят и до днес в 30-километровата радиоактивна зона. Въпреки опасността – мястото се превърна в туристическа дестинация, а интересът към него нарасна още повече през 2019 г., след премиерата на минисериал за инцидента.
На този фон властите в Украйна искат да възстановят района. Преди 2 години бяха обявени още мерки в тази посока.
