Най-бедните пенсионери получиха пенсии с добавка от 50 евро за Великден и 20 заради скъпите горива
От днес започна изплащането на пенсиите за април месец, а с тях и Великденските добавки от по 50 евро и по още 20 евро за част от пенсионерите с най-ниски пенсии.
Този месец по 50 евро допълнително получат пенсионерите, на които пенсията или сборът от пенсиите, добавките и компенсациите към тях е до 390,63 евро включително, колкото е размерът на линията на бедност за тази година. Тези хора, и всички, които получават средства до 620,20 евро или иначе казано, до размера на минималната работна заплата в момента, получават още по 20 евро от държавата като компенсация заради високите цени на горивата.
Но за какво ще послужат добавките близо две седмици преди Великден? Във Враца са на полюсни мнения, кореспондентът на БГНЕС сондира мнения пред Централната поща в града:
„Ще си платя данъците и няма да мога да си купя пак нищо“, споделя Цветан Венков, който живее в общинско жилище.
За Теменужка Любенова „такава ни е държавата“. „За 45 години стаж, толкова ни се полага“, вдига рамене жената.
Пенсионерката Гана Неделина също не е удовлетворена от добавката за Великден и пита и се чуди: „Заничаме, заничаме тия стотинки. И нищо няма да мога да си купя, нищо“.
Общо 1 606 000 български пенсионери ще бъдат подкрепени с т. нар. великденски надбавки. Изплащането на пенсиите през април чрез пощенските станции ще завърши на 20 април. Пенсионерите, които получават парите си по банков път, са ги получили през днешния ден.
