„Държавата е изцяло подсигурена и нямаме никакви безпокойства от гледна точка на обезпечеността с горива“, заяви министърът на енергетиката Жечо Станков, коментирайки актуалната ситуация на пазара на горива във връзка с конфликта между Иран и Израел.

Енергийният министър заяви, че от гледна точка на природния газ сме изцяло обезпечени, имаме заявки, които и към момента се изпълняват по газопроводите от Азербайджан. Той осигурява една трета от нашата консумация на „синьо гориво“.

„Имаме съответно и купени карга в началото на месеца, които ще достигнат до терминалите за втечнен природен газ на 26 и 27 юни“, обясни той.

Безпокойство е предизвиквало възможното затваряне на Ормузкия проток, през който преминават една пета от количествата петрол.

„Спокоен съм предвид случващото се през последните часове. Предпочитам дипломацията пред силата. На базата на това, което виждаме през последните 12 часа на световните пазари цената на петрола сорт „Брент“ също спадна с 10%, което също е успокоително“, каза енергийният министър.

Държавата е изцяло подсигурена с горива – бензин, дизел и пропан бутан.

„За последната седмица, откакто се повиши градуса на конфликта в Близкия изток, забелязахме повишение между 3 и 5 до 7 стотинки на цените в България“, заяви министър Станков и добави, че очаква понижение предвид последните развития на събитията и заявките за мир.

Сподели: