Министърът на транспорта Гроздан Караджов обяви, че лицензът на наземния оператор „Суиспорт България“ ще бъде временно отнет, след инцидент с почти 300 пътници на летище София. Пътниците, пристигнали с полет от Лондон, са били блокирани за около час в „ръкава“, свързващ самолета с терминала. Караджов изрази дълбоко недоволство от повторен проблем с наземните оператори и обяви, че глобите вече няма да са достатъчни, а ще бъдат налагани „истински наказания“.

Министърът настоя за отговорност и изисква оставката на главния секретар на Гражданската въздухоплавателна администрация (ГВА), който е замествал Анелия Маринова. Той подчерта, че след многократни проверки, предписания и наложени глоби, ситуацията не се е подобрила, и няма да има повече толериране на небрежност. Караджов обясни, че в понеделник ще бъде взето решение за отнемането на лиценза на „Суиспорт България“, а работата им ще бъде поета от останалите оператори.

Отделно, министърът разкри, че на летището ще има промени. За самолети, идващи от трети страни извън Шенген, пътниците ще слизат по стълбички и ще бъдат отведени с автобуси, за да се избегнат бъдещи задръствания в ръкавите. Ще се осигури и нова архитектурна проверка за евентуално подобряване на терминал 3. Караджов отбеляза, че основният проблем не е в Гранична полиция, а в организацията на наземното обслужване.

Караджов заяви, че ще бъдат предприети сериозни действия спрямо всички нарушители, а също така постави срок за доклад на ГВА, който ще покаже кои служители не са си свършили работата и ще понесат отговорност.

Сподели: