Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов обяви, че след усърдната работа на екипите на министерството и вицепремиера Томислав Дончев, средствата по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) за енергийното обновяване на жилищата в България са спасени.

В изявление след заседание на Министерския съвет, Иванов поясни, че част от средствата ще останат в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), а за друга част е договорено с Европейската комисия (ЕК) да бъдат прехвърлени към Българската банка за развитие (ББР). Следващата седмица предстои гласуване на постановление за тези средства.

„За етап I на проекта са сключени 718 договора, а към общините, които вече са избрали изпълнители и започнали строителни работи, са разплатени 2,5 млн. лв. За етап II са сключени 90 нови договора, които ще бъдат изцяло финансирани от ПВУ“, заяви министър Иванов. Очакванията са до 2029 г. в България да бъдат инвестирани над 4 млрд. лв. в енергийно обновяване на жилищни сгради.

Успех в преговорите с ЕК

Министър Иванов подчерта, че успешните преговори с Европейската комисия и спасените средства по ПВУ представляват значителен успех за страната, след като преди време бяха налице сериозни рискове за загуба на средствата.

„Това е изключителен успех след опасността от загуба на почти всички средства по ПВУ. Успяхме да ги запазим и да ги пренасочим към нуждаещите се проекти. Благодарим на всички екипи, които работиха за това“, заяви Иванов.

Иванов отчете също така успешното изпълнение на първата Национална програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради. Според данни на министерството, до момента са стартирали дейности по 99,9% от сградите с действащи договори за финансиране. Извършени са строително-монтажни работи на над 131 000 жилища, а подобрена е жилищната инфраструктура с над 11 млн. кв. м. Програмата вече е облагодетелствала 279 362 души.

„Разплатените средства по първата програма възлизат на над 1,9 млрд. лв., а изпълнението й върви към успешно приключване“, добави министърът.

С успешната реализация на тези проекти се очаква значително намаляване на разходите за енергия и отопление за българските домакинства, както и дългосрочни ползи за страната в контекста на Плана за възстановяване и устойчивост.

Министър Иванов изрази увереност, че до края на 2025 г. България ще продължи да развива и разширява тези инициативи, като те ще допринесат за подобряване на енергийната ефективност на сгради и инфраструктура, което е основен приоритет за правителството.

Сподели: