МЕЧ депозира вота на недоверие заради корупция, според Борисов дебатът ще бъде една говорилня
Вторият вот на недоверие срещу правителството на Росен Желязков бе внесен от „Морал, единство и чест“ (МЕЧ) в деловодството на Народното събрание. Той е подкрепен от депутатите на „Възраждане“ и „Величие“.
„Вотът е с мотиви от 15 страници в четири или пет секторни политики за корупция на високо ниво, включително и за „Боташ“ – това, което не прави, а трябва да направи по договора Министерството на енергетиката“, обясни пред журналисти Радостин Василев от МЕЧ. Той допълни, че очаква дебатът по вота да бъде следващата седмица, а гласуване точно преди Разпети петък.
„Разчитаме на смислен дебат и на изненада в подкрепата, която трябва да получим в зала. Витае във въздуха настроение, че може да има някаква различна подкрепа или поне дебатите да се водят от повече от три парламентарни групи. Няма шанс вотът на недоверие да бъде подкрепен от „ДПС – Ново начало“ при положение, че половината от нещата в него са започнати, осъществявани или подкрепяни от тях“, заяви още Василев.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов коментира, че вотът на недоверие към правителството на тема корупция „ще бъде една говорилня“. Борисов отбеляза, че с тези действия се губи парламентарно време, както и че при обсъжданията на вота политическите партии ще бъдат „всеки срещу всеки“, предаде БТА. Правителството е на два месеца, ако има корупционен скандал – да го коментираме, каза още лидерът на ГЕРБ.
Той призова „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) да изчакат България да бъде приета в еврозоната и след това, ако искат, да внесат вот на недоверие срещу кабинета. Според Борисов с техните изказвания „ще подплашат Брюксел“ и доклада за еврозоната няма да е добър или ще отложат приемането ни. „Изчакайте да ни приемат и после правете каквото знаете. Нека да излъчим веднъж в България сигнал за стабилност, за прогнозируемост – това ще дисциплинира, след това ще избели цялата държава“, обърна се Борисов към ПП-ДБ.
По-рано днес Николай Денков от ПП-ДБ коментира, че когато България има дата за приемане в еврозоната и нещата станат необратими, защото това е националният приоритет, тогава те ще инициират вот на недоверие и ще търсят подкрепа от всички.
„Днес, след година и повече забавяне, за първи път започваме да обсъждаме „висналите“ закони по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), свързани с борбата с корупцията, каза Денков и отбеляза, че точно на този фон се внася и вот на недоверие. „Целта е напълно ясна – да се забави европейското развитие на България и да се пречи на работата на Народното събрание, това, което се опитаха да направят и с бюджета“, каза Денков.
А Ивайло Мирчев коментира, че лидерът на ГЕРБ не се притеснява от вота на недоверие и е наясно, че големият проблем е в контрабандните канали в Пловдив. Според него Борисов се чувства изключително спокоен с вота, защото много добре знае, че няма да доведе до нищо.
По думите на Мирчев, при контрабандните канали в Пловдив става дума за „две пловдивски мутри, които са свързани с Пеевски и Таки“. Той добави, че тези връзки са споменати в дела на Специализирания съд и в документи на МВР. Мирчев призова да не се оказва натиск на полицаите, които са опитали да предотвратят контрабандните канали, защото общественият интерес е да бъдат изслушани в Народното събрание и да се разбере цялата истина.
Борисов пък поиска да бъдат уволнени всички кадри, назначени от Асен Василев. „Там трябва да бъдат размазани, до крак да бъдат уволнени всички – МВР, Митници, данъчни, всичко, което е назначавано от Асен Василев последните четири години“, каза лидерът на ГЕРБ и добави, че министърът на вътрешните работи Даниел Митов няма да бъде скрит и ще дойде на изслушване в парламента заедно с главния секретар на МВР и полицаи. Борисов каза още, че „Пламен Узунов е назначил всичко в Пловдив“.
Относно договора с турската енергийна компания „Боташ“ Бойко Борисов заяви, че „г-жа Деница Златева с този договор фалира държавния енергиен оператор „Булгаргаз“, той е в технически фалит, най-после мечтата на частните търговци се сбъдна“. Лидерът на ГЕРБ постави въпроса „кой накара тези хора да подпишат договора с „Боташ“, и посочи, че това е държавният глава Румен Радев.
Президентът пък отговори задочно Борисов да не прехвърля собствените си грехове на други.
„Трябва да е ясно, че служебните правителства, назначени от мен, започнаха разкриването на корупционния модел на предишното управление на Борисов. И да, те преразгледаха някои от съществуващите договори заради абсолютното противоречие и със закона, и с обществения интерес. Така че когато тези хора обвиняват другите в корупция, трябва да е ясно, че те дължат отговори – например за чувалите с парите от магистралите, подобен въпрос стои за язовири и свлачища, които глътнаха по половин милиард, и за проби на пътища, които доказват огромни липси. Да не продължавам нататък с шкафчета, кюлчета, и т.н., защото списъкът е дълъг. Лицемерие е да критикуваш договора с Боташ, а само година по-рано да си казал, че той е „печатница за пари“ за България. Днес да пращаш емисари във Вашингтон, като предлагаш ползването на капацитета на Боташ, за да им предлагаш да се внася американски втечнен газ. Лицемерие и да критикуваш този договор, а в същото време скришом да внасяш руски газ и да се обявяваш за евроатлантик“, каза Радев, цитиран от БГНЕС.