Марта Кос: В ЕС има място за всички държави от Западните Балкани
Еврокомисарят по разширяването Марта Кос заяви в Брюксел, че посланието към всички страни от Западните Балкани е ясно: за всички тях има място в Европейския съюз.
„Разширяването е приоритет за ЕС и ако нашите кандидати постигат резултати, тогава и ние трябва да даваме резултати“, каза Кос пред журналисти преди началото на заседанието на Съвета на ЕС по външни работи и работната закуска с шестте държави от Западните Балкани.
Тя подчерта, че ЕС вече показва резултати по темата за разширяването. За първи път от 17 години е създадена работна група за присъединяването на нова държава, Черна гора.
Кос отбеляза, че Съюзът постига и конкретен напредък по постепенната интеграция на страните от региона. Тя припомни, че миналата седмица Сърбия се присъедини към Албания, Черна гора и Северна Македония в платежната система SEPA.
Еврокомисарят добави, че вече се подготвя срещата на върха ЕС-Западни Балкани, която ще се проведе в Подгорица на 5 юни.
„Очаквам наистина силна ангажираност от всички кандидати от Западните Балкани да останат на европейския път“, заяви Кос.
