Mигранти са в основата на икономическия растеж в Испания
В испанска компания за производство на хранителни стоки работят хора от 62 различни националности. Основно от Украйна, Румъния, България, Мароко и Сенегал. BonÀrea е изключително зависима от чуждестранната работна ръка, като 40% от 5000 нейни служители са чужденци.
Винаги се опитваме да обясним защо наемаме хора от други държави. Това не е защото искаме да плащаме ниски заплати, всъщност заплатите, които се плащат в BonÀrea, са над средните за региона за всеки работник. Тези хора идват тук, за да изпълняват специфични задачи, свързани с месната промишленост, и това са работни места, които местните хора не търсят по различни причини. Или защото има пълна заетост, или защото има нещо друго.
Ксавие Морено, ръководител на отдел „Човешки ресурси“ в BonÀrea
Това е като втория ми дом. Вярно е, че Румъния винаги ще бъде моята родина, но тук все пак се чувстваме като у дома си, защото местните жители се отнасят много добре с нас.
Диана Мария Пагу, офис служител в BonÀrea
Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие икономиката на Испания е нараснала с 3 % през миналата година, което е повече от средния ръст за еврозоната от 0,8 %. Прогнозните данни сочат, че темпа на растеж е по-голям дори от този на Съединените щати от 2,8 %.И докато Тръмп обещава да затвори границите и да експулсира милиони чужденци, испанското правителство, собствениците на предприятия и икономистите са съгласни, че работниците мигранти са ключът към успеха.
Испания се справя много добре, тъй като Германия, която е по-концентрирана в промишлеността, страда повече от икономическите условия и геополитическото напрежение. Но втората причина е, че ние растем, тъй като разширяваме базата от хора, които могат да работят, благодарение на имиграцията.
Педро Аснар, професор по икономика в Esade Business School
По данни на Националния статистически институт от януари до октомври 2024 г. Испания е увеличила броя на легалните имигранти с близо 318 000.Министерството на социалната сигурност и миграцията на Испания твърди, че 45% от всички нови работни места, създадени от 2022 г. насам, са били запълнени от около половин милион нови работници, родени в чужбина.Близо три милиона чужденци сега представляват 13% от цялата работна сила.Докато 31% идват от други държави от ЕС, водещите страни на произход са Мароко, Румъния, Колумбия, Италия, Венецуела, Китай, Перу и Украйна.