Повече от две години най-близката медицинска помощ за хората в отдалечените села на община Ардино е на разстояние от около 40 км. Основната причина за това е липсата на лекари, които желаят да работят по тези места.

Липсата на лекари в отдалечените населени места на община Ардино е един от най-наболелите проблеми в региона. Хората споделят, че вече се чувстват отчаяни.

Народът ще умре като кучета, то като няма лекари,няма аптеки.

Сали Мурад, жител на с. Боровица

До преди две години личният лекар в село Боровица е оказвал медицинска помощ както на хората там, така и на стотици пациенти в околните села като Китница, Русалско, Любино и много други. След смъртта му обаче няма желаещи, които да го наследят и да работят в обновената и напълно ремонтирана здравна служба.

Дори допълнителните средства за възнаграждение от бюджета на общината не са достатъчни.

За едно направление се ходи чак в Ардино и от там ни изпращат до Кърджали и пътуваме.

Сали Мурад, жител на с. Боровица

Преди имахме и линейка в „Боровица“, в Русалско, а сега е в Ардино. За да дойде спешна помощ до тук минават 70 минути.

Такива са ни пътищата, не че хората не искат по-бързо,възможностите са такива.

Сали Мюмюн, кмет на с. Китница

Докато дойде линейката човек ще умре. Нищо не ни трябвасамо, само лекар ни трябва, това е!

Сали Мурад, жител на с. Боровица

И от нас да ни хващат по 10,20 лв стига и стига да имаме лекар, ако ще и фелдшер.

Рахим Мехмед, жител на с. Боровица

Област Кърджали е един от регионите в страната с най-голям недостиг на общопракиткуващи лекари, тъй като са заети по-малко от половината практики по здравна карта. Една от най-засегнатите общини е именно Ардино, където работят едва трима лекари.

Сподели: