Опозиционният кандидат Лий Дже-мьонг спечели президентските избори в Южна Корея, провели се след тежка политическа криза. Вотът беше насрочен извънредно след импийчмънта и ареста на предишния държавен глава Юн Сук Йол, обвинен в опит за преврат чрез налагане на военно положение в края на миналата година.

Избирателната активност достигна близо 80% – най-високото ниво от 90-те години насам. Лий водеше убедително още по време на преброяването, а основният му опонент – Ким Мун-су – призна загубата преди полунощ.

„Първата задача, която народът ми възложи, е да възстановя демокрацията. Втората – да съживя икономиката. Обещавам да действам незабавно“, заяви Лий.

Лий, който загуби предишните избори с минимална разлика, този път успя да обедини широк кръг от избиратели. Въпреки висящи съдебни обвинения, той бе възприет като алтернатива на авторитарните амбиции на предшественика си.

Новият президент поема властта в сложен момент – с дълбоко разделено общество, икономика под натиск от американски мита и несигурни отношения с Вашингтон. Доналд Тръмп вече намекна за възможно изтегляне на американски войски от полуострова.

Победата на Лий се разглежда като вот на недоверие към досегашния режим и надежда за рестарт след месеци на нестабилност.

Сподели: