В Кюстендил се проведе уникалният празник на черешата, който за поредна година събра местни производители и хиляди туристи от цял свят. Централният площад на града отново засия в тонове череши, красиви сцени и приказни сладкиши. Жените от читалищата във всички кюстендилски села подредиха своите ястия, във всяко от които основна съставка беше черешата.

„Нашата погача, тя е сиропирана погача, която се прави два дни преди празника, прави се маслено тесто, което се сиропира, на следващия ден се залива със сироп от череши. Това може би 17-та поредна година е неотменно на нашата маса“, сподели Корнелия Чизмова от село Соволяно.

Милена Стоименова от село Жабокрът представи пано, изработено от череши, изобразяващо канатица – символ на семейството, с послание „Да е мир“.

„Това беше достатъчно според мен в тия времена“, допълни тя.

Соня Алексова от село Раждавица разказа за разнообразието от рецепти с череши.

„Черешата е плод, от който могат да се приготвят сладки неща, но също така може да се използва в солена кухня – с различни видове кремове, сирена, маскарпоне, дори с месо. Една хубава редукция от череша сок с телешко стекче става перфектно“, каза тя.

Годината обаче се оказа трудна за производителите. Климатичните условия и априлските минусови температури унищожиха над 90% от реколтата, което доведе до високи цени – около 15 лева за килограм.

„Черешите са много зле, на места ги има, на места нема. Както викат старите хора, градушка бие до бразда, и слана пада до бразда“, сподели производителката Здравка Таскова.

Въпреки трудностите, туристите останаха очаровани от празника.

„Много ми харесва празника, обичам много череши, тук са най-вкусните череши, които съм яла“, сподели Живка, гост на събитието.

Кметът на Кюстендил Огнян Атанасов подчерта, че уникалният вкус на черешата се дължи на специфичния климат в котловината.

„През нощта температурата през лятото пада до 16 градуса, а през деня е 34-36 градуса, което вдига нейната захарност и придава този уникален вкус“, заяви той.

Празникът на черешата се отрази положително и на туризма – хотелите в Кюстендил отчетоха отлична посещаемост, а гостите имаха възможност да се насладят не само на черешите, но и на прочутата лековита минерална вода на града. Жителите и гостите на Кюстендил са категорични, че традицията ще продължи и занапред, защото градът заслужено носи прозвището „овощната градина на България“.

Сподели: