Круизният кораб със заразени с хантавирус пристигна на Канарските острови
Круизният кораб MV Hondius, засегнат от смъртоносно огнище на хантавирус, пристигна на Канарските острови, където повечето от близо 150-те души на борда ще бъдат евакуирани и транспортирани със самолети до родните им страни след седмици в открито море.
Плаващият под нидерландски флаг кораб акостира в испанското пристанище Гранадиля, ескортиран от плавателен съд на Гражданската гвардия, съобщиха журналисти на АФП, позовавайки се и на данни от системата за морско проследяване VesselFinder.
Очаква се пътниците и част от екипажа да бъдат евакуирани, преди корабът да продължи към Нидерландия.
Огнището на хантавирус на борда вече причини смъртта на трима души. Починалите са нидерландско семейство и германка, а други пътници са развили симптоми на рядкото заболяване, което обикновено се предава чрез гризачи. Сред потвърдените случаи е установен вирусът Andes – единственият вид хантавирус, способен да се предава от човек на човек, което предизвика международно безпокойство.
„Определяме всички на борда като високорискови контактни лица“, каза директорът на отдела за готовност и превенция на епидемии и пандемии към Световната здравна организация Мария ван Керхове.
Тя подчерта, че рискът за населението и жителите на Канарските острови остава нисък.
Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус, който пристигна в Испания и се очаква да наблюдава операцията по евакуацията, даде същите уверения и благодари на жителите на Тенерифе за проявената солидарност.
„Искам да ме чуете ясно: това не е нов Covid“, написа Тедрос в открито писмо до жителите на Тенерифе.
След пристигането си на острова той заяви, че е уверен в успеха на операцията. „Испания е готова и подготвена“, каза Тедрос пред журналисти.
