От смартфони до електрически автомобили и възобновяема енергия – съвременният свят разчита на редки минерали. Но тези ресурси не са безкрайни и сега са в центъра на геополитическа надпревара. На големите технологични изложения като това в Барселона се представят най-новите иновации – по-бързи телефони, по-мощни лаптопи и по-ефективни батерии. Но малцина осъзнават, че всичко това зависи от специфични минерали – литий, кобалт и други редки земни елементи, които са трудни за добиване.

Тези ресурси са стратегически актив. Колкото повече светът се вманиачава по технологиите, толкова по-важни стават те за правителствата.

Бен Ууд, анализатор в CCS Insight


Технологии като вятърни турбини и електромобили разчитат на постоянни магнити, които съдържат редки земни метали.

Всяка технология – от харддискове до батерии – използва тези редки елементи.

д-р Гавин Мъд, директор на Центъра за критични минерали


Китай в момента контролира 90% от световния пазар за рафиниране на тези минерали, защото произвежда по-евтино от останалия свят.

Добивът на минерали от открити находища може да отнеме над 10 години. Това изисква огромни инвестиции и сложни процеси.

Джеймс Уилъби, анализатор в Wood Mackenzie



Европейският съюз и САЩ търсят начини да намалят зависимостта си от Китай, но изграждането на алтернативни вериги за доставки ще отнеме години.

Ако Западът беше доволен да работи с Китай, проблем нямаше да има. Но заради геополитиката се налага да търсим нови източници.

Джеймс Уилъби, анализатор в Wood Mackenzie


Докато технологиите напредват, битката за редките минерали ще става все по-интензивна. Въпросът е: кой ще държи контрола върху бъдещето?

Сподели: