Рязкото покачване на цените на основните хранителни продукти, намаляването на запасите от медицински консумативи и рязкото съкращаване на помощите заплашват да доведат до нови катастрофални условия в Газа. За това предупреждават служителите на международни хуманитарни организации. Израелската блокада над анклава продължава вече 60 дни. Близо 2 милиона палестинци се изхранват основно с консервирани зеленчуци, ориз, макаронени изделия и леща.

Тази благотворителна организация отваря вратите си за тези хора, които идват при нас от далечни разстояния. Те идват при нас още сутринта, за да получат едно хранене. Храната, която им се предоставяше преди затварянето на пропускателния пункт, се състоеше от ориз, пилешко месо и зеленчуци. Днес храната ни се ограничава до макарони, леща и ориз.

Хани Абу Касим, работник в благотворителна кухня в Рафа

Прясното месо, млечните продукти и плодовете са изчезнали. Хлябът и яйцата са оскъдни, а малкото останали на пазара зеленчуци и други продукти са поскъпнали рязко и са недостъпни за повечето хора. Благотворителните кухни, които приготвят стотици хиляди топли ястия на ден, сега са единствената алтернатива на пазаруването. Всички други хранителни програми са спрени от март насам.

Във всички общества по света се знае какво трябва да ядат децата. Храната им трябва да е разнообразна и да съдържа витамини, но нашите деца са лишени от това да ядат яйца, риба, пилешко месо, плодове и зеленчуци. Те разчитат само на консервирани храни, които нямат никаква хранителна стойност. Това се отразява на речта и на съзнанието им. Те не могат да се развиват нормално.

Абеер Абу Шахар, разселен от Рафа

Лекарите предупреждават, че лошото хранене ще нанесе дългосрочни вреди на здравето на децата.

„Едно дете се нуждае от 1 до 2 грама протеини на килограм на ден и 100 калории от тях на ден. Тези неща се намират в яйцата, месото и рибата, но за съжаление тези храни не са налични“, каза педиатърът Д-р Зияд Маджаида,

ООН съобщи, че през март е идентифицирала 3700 деца, страдащи от остро недохранване, което е с 80 % повече в сравнение с предходния месец. Израел наложи блокадата на 2 март, а след това наруши двумесечното прекратяване на огъня, като възобнови военните операции на 18 март. Според Нетаняху целта е да буде окажен натиск върху Хамас да освободи останалите заложници в Газа. Групите за защита на правата наричат блокадата „тактика на гладуване“, която застрашава цялото население, и е потенциално военно престъпление.

Сподели: