Израел е заинтересован от нормализиране на отношенията си със Сирия и Ливан, но подчерта, че окупираните и анексирани Голански възвишения ще останат „неразделна част“ от еврейската държава, независимо от това какво споразумение бъде сключено. Това заяви израелският външен министър Гидеон Саар, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

„Израел се интересува от разширяване на кръга на мира и нормализацията в рамките на Авраамовите споразумения“, каза Саар на съвместна пресконференция в Йерусалим с австрийската си колежка Беате Майнъл-Райзингер.

„Имаме интерес да добавим към този кръг на мира и нормализацията държави като Сирия и Ливан, които са наши съседи, като същевременно запазим основните интереси на Израел в сферата на сигурността“, добави израелският министър.

Гидеон Саар обаче даде да се разбере, че Израел няма намерение да се отказва от Голанските възвишения, част от които страната е окупирала през 1967 г., преди да ги анексира през 1981 г.

„Израел приложи своето право върху Голанските възвишения преди повече от 40 години. При всяко мирно споразумение Голанските възвишения ще останат неразделна част от държавата Израел“, посочи министърът.

Нови израелски удари в Газа

Най-малко 58 души загинаха при нови израелски удари в Газа. На фона на това продължават усилията за постигане на примирие. Израел поставя като условие разоръжаването на Хамас, а движението настоява за край на войната и изтегляне на войските от анклава.

Сподели: