Израел и Ливан постигнаха съгласие във Вашингтон за удължаване на примирието
Израел и Ливан се споразумяха за удължаване на крехкото примирие помежду си след преговори във Вашингтон.
Новината беше обявена от израелските и ливанските представители заедно с посредника Вашингтон.
Прекратяването на огъня ще зависи от пълното спиране на бойните действия от страна на въоръжената групировка Хизбула и от изтеглянето на бойците на групировката от т.нар. южен сектор.
Страните са се договорили още за създаването на „пилотни зони“, в които основен контрол ще има ливанската армия, така че „всички други играчи“ да бъдат изключени.
Постигнахме всеобхватно споразумение за прекратяване на огъня във всички територии на Ливан. То въплъщава решението на независимата и суверенна ливанска държава.
Нада Хамеде Моауад, посланик на Ливан в САЩ
Прекратяването на огъня е важно, но е важно и то да се спазва. Тези, които го нарушават, са хора, подкопавали всяко дипломатическо постижение между двете страни; хора, които искат да сеят страх и заплахи, които достигат до района чрез действията на Хизбула.
Искам да благодаря на лидерството на президента Тръмп, израелския премиер Нетаняху и президента на Ливан Жозеф Аун.
Йешиел Лейтер, посланик на Израел в САЩ
Преговарящите страни са се договорили и за нов кръг разговори след две седмици, като целта е постигане на пълнощабна сделка, изграждане на доверие и решаване на други важни въпроси между Бейрут и Тел Авив, се казва още в изявлението.
Военните действия продължиха и в сряда, като най-малко шестима души бяха убити при израелски удари в Южен Ливан.
Израелската армия, от своя страна, прехвана дрон и два снаряда, изстреляни от „Хизбула“.
Тази сутрин в Северен Израел отново бе обявена тревога заради вражески безпилотен летателен апарат. Инцидентът се е разминал без пострадали.
