Иран отмени частично блокирането на достъпа до интернет, продължило повече от два месеца. Новината съобщиха държавни медии, но уточниха, че става дума за фиксираната широколентова услуга.

Мобилният интернет все още не работи. Потребители съобщават, че достъпът на някои места в Техеран е възстановен. Това бе потвърдено и от организации, които следят случаи на прекъсване на достъпа до интернет в целия свят, като „Нетблокс“.

Това е на 100 процента положителна новина. Интернет пазарът е жаден да се върне към нормалното си състояние. Но социалното преследване, което продължава да се случва, вреди значително на онлайн търговията. Тези ограничения правят живота на бизнеса много труден.

Растин – студент по компютърни науки 

Радвам се, че интернетът ще бъде възстановен, защото бизнесът ще се върне към нормалното си функциониране. Имах електронен магазин и продавах продукти, определено това ще ми бъде от полза. Но цензурата остава голям проблем, дано намерят ефективно решение на това.

Пантея – студент по компютърни науки 

Ирански източници съобщиха, че на 25 май президентът на Иран Масуд Пезешкиан е наредил блокирането на достъпа до интернет да бъде отменено, макар да не беше посочен план за пълното му възстановяване.

От началото на конфликта с Израел и САЩ на 28 февруари иранските власти блокираха почти изцяло достъпа до интернет в страната. Така по-голямата част от иранците имат достъп само до ограничена вътрешна мрежа – интранет, която предлага единствено одобрено от държавата онлайн съдържание. Блокирането доведе до значителни икономически и социални последствия.

Интернетът в Иран е обект на строга цензура дори и в мирно време. Държавен орган контролира съдържанието в платформи като YouTube и Instagram. 

Сподели: