Иран предложи да посредничи между Индия и Пакистан
Ислямска република Иран, която поддържа добри отношения с Индия и Пакистан, предложи да посредничи между тях след военната ескалация, последвала терористичното нападение в Кашмир, за което Делхи обвинява Исламабад, предаде БТА.
„Иран е готов да увеличи усилията си на добра воля, за да помогне за намаляване на напрежението“, се казва в изявление на иранското външно министерство.
Ръководителят на иранската дипломация Абас Арагчи определи двете страни като „братски съседи“ на Иран. Вчера той написа в „Екс“, че страната му е готова да помогне за разрешаване на кризата. Това е в съответствие с духа на ученията на персийския поет Саади, добави министърът, като цитира стиховете на поета:
„Човешките същества са членове на едно цяло
Създадени от една същност и душа.
Ако един от членовете изпитва болка,
другите ще бъдат неспокойни.“
Делхи обвинява съседната страна във връзки с атентата, довел до смъртта на 26 мирни граждани, припомня АФП.
Вчера индийската армия унищожи с експлозиви две къщи, за които се смята, че принадлежат на семействата на извършители на нападението. Пакистанският парламент от своя страна прие с единодушие резолюция, която отхвърля като „неоснователни“ индийските обвинения и предупреждава, че Исламабад е „готов да се защитава“.
Съветът за сигурност на ООН призова вчера двете страни към „максимална сдържаност“.
Арагчи също е призовал Индия и Пакистан да проявяват сдържаност, отбелязва ИРНА.
Иранският първи дипломат е провел снощи разговор с пакистанския си колега Мохамад Ишак Дар, в който са обсъдили нарастването на напрежението между двете страни.
