Европейската комисия (ЕК) и Европейският парламент (ЕП) работят за решаване на кризата с жилищата в Европа. Но действията са затруднени от растящите цени на имотите и наемите.

Между 2010 и 2023 г наемите са се повишили средно с 20 на сто, а цените на имотите – с 50%.

ЕС е заинтересован от въздействието на краткосрочните наеми, които съставляват почти една четвърт от туристическите наеми.

„Разглеждаме ролята на краткосрочните наеми. От една страна, това е чудесна възможност хората да видят повече страни, да наемат стая или къща за кратък период. От друга страна, това води до огромни проблеми в някои градове, където хора напускат повече или по-малко домовете си, превръщайки ги в средство за бизнес“, заяви Дан Йоргенсен, еврокомисар по енергетиката и жилищното строителство.

Предлагат се мерки като европейско финансиране за изграждане на социални жилища, създаване на платформа за набиране на работници в строителството. ЕП създаде специална комисия за жилищната криза в ЕС, която трябва да отправи препоръки към Комисията в рамките на една година.

Нейният председател казва, че няма универсално решение, което да гарантира достъпни жилища.

„Може да има области, в които проблемът се корени в търсенето. В други става въпрос за предлагането. Има места, където новото строителство е немислимо и трябва да се работи върху съществуващата инфраструктура. Има области, в които можете да облекчите проблема чрез строителство. Така че няма универсална рецепта за всички случаи“, заяви Ирене Тинали, председател на специалната комисия в ЕП за жилищната криза.

Средната възраст, на която европейците напускат дома си, се е повишила от 26 на 28 години. Жилищната политика не е сред преките компетенции на ЕС. Следователно пространството за маневриране е ограничено.

Сподели: