ЕС иска от всяка държава-членка да разработи 72-часов комплект за оцеляване на гражданите, за да могат да посрещнат всяка нова криза. Това е част от стратегията за готовност, която също така призовава за повече запаси от основни материали и за по-добро гражданско-военно сътрудничество.

Стратегията, представена от Европейската комисия (ЕК), включва списък с 30 конкретни действия, които според нея държавите, трябва да предприемат, за да повишат готовността си за справяне с потенциални бъдещи кризи – от природни бедствия и промишлени аварии до атаки от злонамерени участници в кибернетичната и военната сфера.

„В ЕС трябва да мислим различно, защото заплахите са различни, трябва да мислим по-мащабно, защото и заплахите са по-големи“, заяви пред репортери Хаджа Лахбиб, комисар по хуманитарната помощ и управлението на кризи.

Една от ключовите области е необходимостта от повишаване на готовността на населението, като Комисията настоява държавите да гарантират, че гражданите разполагат с комплект за спешни случаи, който им позволява да бъдат самостоятелни за минимум 72 часа, в случай че бъдат откъснати от основните доставки.

Няколко членки вече имат такива препоръки с различни срокове. Франция, например, призовава за 72-часов комплект за оцеляване, който включва храна, вода, лекарства, преносимо радио, фенерче, резервни батерии, зарядни устройства, пари в брой, копия на важни документи, включително медицински рецепти, резервни ключове, топли дрехи и основни инструменти, като например ножове.

Планът на ЕК има за цел да хармонизира насоките, за да се гарантира, че „всички на различни равнища имат, казано по този начин, наръчник за това какво да правят, когато сирените се задействат“, заяви високопоставен служител на ЕС, който говори при условие за анонимност.

„Нивото на готовност в Съюза, в различните държави-членки е много различно. Подготвеността определено се разбира по различен начин в отделните държави“, добави той.

Друг ключов акцент в стратегията е увеличаването на запасите от основно оборудване и консумативи, медицински контрамерки като ваксини, лекарства и медицинско оборудване, критични суровини, за да може да продължи промишленото производство на стратегическо оборудване.

Брюксел вече представи предложение за увеличаване на запасите от основни минерали и се очаква до лятото да публикува стратегия за натрупване на запаси от критични лекарства.

Това би могло да доведе до създаването на повече запаси на равнище ЕС за гражданска защита, които да се добавят към съществуващите запаси от механизма RescEU.
Подобряването на сътрудничеството между гражданските и военните власти в случай на криза също е определено като ключов приоритет. ЕК ще създаде рамка за гражданско-военна готовност с ясни роли и отговорности, и призова за провеждане на редовни учения за проверка на най-добрите практики.

Цялата тази работа ще бъде подкрепена от нов център на ЕС за координация при кризи и от оценка на рисковете и заплахите, първата от които ще бъде публикувана в края на 2026 г.

Сподели: