Най-малко 4 души са загинали, а 516 души бяха ранени при силен взрив на пристанището „Шахид Раджае“ близо до крайбрежния град Бандар Абас в Южен Иран, предадоха световните агенции, като се позоваха на временни данни на местните власти и на спасителни екипи.

Хосейн Зафари, говорител на иранската Организация за управление на кризите, каза, че както изглежда взривът е бил причинен от лошо съхранение на химически вещества в контейнери на пристанището.

По-рано днес ИРНА съобщи, че танкер за газ може би се е взривил на пристанището, но поясни, че базира изводите си на първоначални данни.

Това е най-голямото търговско пристанище в Иран. Над 70 процента от иранските стоки транзитират през него, предаде БТА.

Днес там са избухнали няколко контейнера, последвал е и пожар. Причините за взрива обаче за момента не са ясни, нито мащабите на нанесените щети.

Взривът е отекнал в радиус от над 10 километра. Няколко сгради в пристанището са били сериозно повредени от взривната вълна.

Взривът стана почти по същото време, по което в столицата на Оман – Маскат, започна третият кръг от непреки преговори между Иран и САЩ за иранската ядрена програма, отбелязва Ройтерс.

Сподели: