Експерти по здравни грижи излизат утре на протест. Поводът – неизпълнените обещания на управляващите за увеличение на минималните възнаграждения на всички в сектора и възможност за обществено финансиране на амбулаторните здравни грижи.

В проектите на бюджет не са заложени средства за минимални стартови заплати от 1550 евро. Всички протестиращи ще носят лентички с надпис „Аз протестирам!“ на работното си място. Съсловната организация призовава специалистите, които не са дежурни, да изразят недоволството си пред лечебните заведения между 11 и 12 ч. А анализ на фискалния съвет сочи, че в сравнение с предходни години заложеното увеличение в бюджета на здравната каса за първи път надхвърля 5 млрд. евро – най-големият исторически ръст. Изводът на финансистите е, че оптимизацията при разходването на средства е задължителна.

Силви Кирилов за заплатите на специалистите по здравни грижи: Зависи от гледната точка

Медицинските сестри с основание искат по-високи заплати, заяви министърът на здравеопазването Силви Кирилов пред журналисти в парламента, след като бюджетната комисия прие на първо четене „ремонтирания“ бюджет на НЗОК за 2026 година.

Не е хубаво да се спекулира с техния труд, добави Кирилов, като отбеляза, че медицинските сестри са професионалисти, но все пак не даде категоричен отговор за напрежението в сектора и обявените от утре протести на специалистите по здравни грижи в цялата страна.

На въпрос ще бъдат ли удовлетворени исканията им за по-високи заплати, доц. Кирилов каза: „Зависи от гледната точка. Има хора с финансово образование, които знаят цялата хазна. И те могат да преценят. Това, което е заделено като финансов ресурс и за което се борим от една година, там ще има възможност да бъдат увеличени трудовите възнаграждения“.

В сряда, 10 декември, медицински сестри и специалисти по здравни грижи обявяват протест пред всяка една болница в страната. Тези, които са на дежурство ще носят протестни лентички на дрехата си. Бюджет 2026 предвижда единствено ръст на доходите с 10% на заетите в бюджетната сфера.

„Ще имаме среща с директорите и там също ще опитаме каквото може да се постигне за увеличение на финансовия ресурс за трудови възнаграждения, но не мога да кажа какво. За всяка болница е отделно“, каза единствено Силви Кирилов.

Сподели: